Elektros kaina vartotojams rūpi labiau nei… Kaip pabaigtumėte šį sakinį? Variantų yra ištisa daugybė. Visų jų neaptarsime, tačiau pateiksime kai ką įdomaus. Tad skaitykite toliau.

Kad skaitytojus suintrigavo šio straipsnio pavadinimas, galima nuspėti. Kaip? Pirmas dalykas – kainos apskritai domina žmones. Antras dalykas – jei neatrodytų įdomu, straipsnį būtumėte praleidę.

Elektros kaina vartotojams pateikiama skaitine išraiška. Vieną mėnesį sumokate mažiau, kitą atseikite daugiau, tačiau labai tikėtina, kad sumos panašios. Nes įpročiai kas mėnesį kardinaliai nesikeičia. Visgi elektros kaina – ne tik skaičiai. T. y. kol nustatomi tarifai, prireikia ir laiko, ir pastangų. Elektros tiekėjai nepasako „iš oro“, kad dabar tarifai bus tokie ar tokie…

Suvokiant elektros tiekimą kaip procesą, susidedantį iš įvairių dalių, kainos kontekstas tampa platesnis. Juk elektros energijos tiekimas nėra pradinis procesas. Elektrinės, jėgainės – viskas kuriame ne dėl laiko praleidimo, o siekiant patenkinti žmonių poreikius.

Elektros kaina vartotojams rūpi dvejopai – privatiems klientams ir verslo atstovams. Pastariesiems reikia sustyguoti labai daug dalykų, kad įmonės veikla išliktų tinkamose vėžėse. Vienas iš tų dalykų – kokie yra tarifai ir kokios bus išlaidos.

O nuo ko priklauso elektros kaina? Kas lemia tuos skaičius, kurie pateikiami popierine ar elektronine sąskaitos forma? Juk ne elfai surašo, kiek turite mokėti. Savaime suprantama, konkreti kaina priklauso nuo sąnaudų. Tačiau tai neatskleidžia, kaip kaina apskritai nustatoma. Perdavimo pajėgumai, anglies emisijų leidimų kainos, pasaulinių energijos šaltinių kaina – keli pavyzdžiai, kas turi įtakos tarifams. Jei galvojate, kad konkrečios sumos labai paprastai sugalvojamos, klystate. Daug darbuotojų atlieka įvairias užduotis, kad apskaičiuotų, kas ir kaip.

Taigi, skaičiai lieka skaičiais, bet iš tiesų visur yra darbas. Ir pastangos. Nes nemokant sudėtingų matematinių formulių vargiai galima priimti specifinius, su elektros rinka susijusius sprendimus.

O ar matematikos mokėjimas svarbus vartotojams? Ir taip, ir ne. Nereikia būti krimtus aukštosios matematikos kursų, kad pavyktų suprasti, ar koks nors pasiūlymas vertas dėmesio. Tačiau paprastesnių matematinių uždavinių prireiks.

Ir dar vienas aspektas – ekologija. Iš pirmo žvilgsnio nėra jokio ryšio su tarifais, tačiau tam tikri ekologiniai sprendimai ir finansai – gana glaudi sąsaja. Štai popierinių sąskaitų pakeitimas elektroninėmis. Ir ekologiškiau, ir ekonomiškiau, ir dažnai netgi patogiau.

Mažiau – ne visada geriau. Mažiau popierizmo gal ir geriau, bet žemesnė kaina ne visada reiškia paslaugos patrauklumą. Kartais didesni tarifai vartotojų neatbaido, nes dėmesys pirmiausia kreipiamas į aptarnavimo sklandumą, į gerą tiekimą. Akivaizdu, kad trūkinėjantis tiekimas – nieko malonaus. Ar tai būtų privatus asmuo, ar juridinis, abiem atvejais elektros kaina nusileidžia tiekimo sklandumui. Ir tai gana pozityvi žinia, iliustruojanti klientų sąmoningumą ir norą, kad viskas vyktų nepriekaištingai. Svarbiausia, kad tiekėjai laikytųsi profesionalių nuostatų ir užtikrintų tą nepriekaištingumą.