Verslo forma – tai įmonės tipas ir principai pagal kuriuos ji veiks. Kiekvienas norintysis steigti savo verslą dažnai susiduria su dilema apie tai kokią verslo formą vis dėl to pasirinkti.

Atrodo turime gerą viziją savo veiklai vykdyti, tačiau ne visada žinome kokiais geriausiais principais mes galėtume jos pasiekti.

Ar tai būtų individuali veikla, MB ar UAB steigimas, kiekviena bendrovė atrodo turi savo pliusų ir minusų, tačiau vistiek nežinome koks bus mūsų galutinis sprendimas. O kur dar Viešoji įstaiga – verslo forma orientuota į visuomeninę naudą?

Su šiais panašiais klausimais ir neaiškumais susiduria tūkstančiai Lietuvos verslininkų, bandydami apsispręsti ties kokiu veiklos būdu apsistoti. Su šiuo tikslu ir parašėme šitą straipsnį, kadangi šiandien kalbėsime apie populiariausias verslo formas Lietuvoje ir kada jas rinktis.

Populiariausi įmonės tipai ir kada juos pasirinkti

Viešoji įstaiga

Viešąją įstaigą steigiantys paprastai turi kiek kitokių verslo tikslų, nei kad pavyzdžiui steigiantieji UAB tipo įmones. Čia pagrindinis tikslas vis dėl to nėra vien paprastas pelno siekimas, tačiau labiau socialiai ir visuomeniškai naudingos veiklos vykdymas.

Nors tokia įmonė pelno taip pat uždirbs, teisiškai jūs negalėsite išsiimti to uždirbto pelno dividendų pavidalu, kaip, kad pavyzdžiui kitose verslo įmonėse. Taip, net gi ir tokiu atveju kuomet jūs patys esate juridinio asmens steigėjai.

Vienintelis būdas tą uždirbtą pelną išsiimti sau – tai atlyginimo mokėjimas. Kuo daugiau sau algos išsimokėsite, tuo daugiau įmonės pelno pinigų sau pasiimsite.

Uždaroji Akcinė Bendrovė

Uždaroji Akcinė Bendrovė kartu su Mąžaja Bendrija jau daugelį metų dalijasi pirmąsias vietas steigiamų įmonių tipų tarpe.

Nors tarp jų iš esmės didelių skirtumų nėra, pagrindinis dalykas jas abi atskiriantis yra tai, jog Mažoji bendrija yra labiau orientuota į tuos verslininkus kurie neturi daug patirties, o pačios verslo idėjos dar nėra pilnai išgryninę.

Tuo tarpu UAB dirba pagal kur kas griežtesnius reikalavimus, taigi natūralu, jog reikalaus žymiai daugiau brandos ir patirties iš verslininko. Čia kartu yra numatytas ir griežtas įstatinis kapitalas kuris yra būtinas norint UAB apskritai atidaryti.

Kiti aktualūs principai yra privalomas direktoriaus bei buhalterio arba apskaitos įmonės samdymas visiems finansiniams reikalams tvarkyti. Visų šių principų MB neturi, todėl UAB yra kur kas daugiau reikalaujantis tipas.

Mažoji bendrija

Galiausiai, žinoma, reikėtų aptarti ir Mažąją Bendriją. Pastebima, jog ši verslo forma yra populiari tarp žmonių nenorinčių vargti su steigimo procesu ir tiesiog papildomai išsidirbti iš hobio ar kokios dar papildomos veiklos, taip jaunimo ir studentų tarpe, neturinčių didelio kapitalo, tačiau norinčių verslauti.

Kitas didžiulis pliusas – tai, jog jūs neprivalėsite sau išsimokėti jokių lėšų uždirbtų per pirmuosius įmonės veiklos metus. Paprastai tarianti, valstybė jums padeda atsistoti ant kojų.

Visas uždirbtas lėšas investuoti tolesniam verslo ar idėjos vystymui. Jei jūsų įkurta MB nėra jūsų pagrindinis pajamų šaltinis, tai gali būti didžiulis privalumas rinktis būtent šį tipą.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme tris populiariausias įmonių rūšis Lietuvoje ir kada apsimoka jas rinktis. Vis dėl to galima sakyti, jog kiekviena iš jų turi tiek pliusų, tiek minusų, todėl svarbiausia yra rinktis ją pagal tai, koks yra jūsų pagrindinis tikslas ir finansinė situacija.

Straipsnis paruoštas pagal financelt.lt informaciją.