pledaiKo labiausiai norisi šaltą žiemos vakarą po ilgos darbo dienos? Greičiausiai ne po sniegą lakstyti, o susisukti namie į pledą su arbatos puodeliu rankoje. Šilti pledai galbūt nėra svarbiausias išgyvenimo dalykas, tačiau jie tikrai praktiškas malonumas.

Įvairovė

Įvairovė plati lyg prerijos: nuo visai mažučių, skirtų vaikams, iki didžiulių ir sunkių it meškos kailis. Kai kurie mirga spalvingiausiais raštais, o kiti solidūs ir paprasti. Tačiau bene svarbiausias bruožas yra medžiaga, iš kurios pledas pagamintas.

Medžiagos gali būti natūralios ir nelabai. Kai kurie pledai gaminami iš sintetinių medžiagų. Nors jie ir pigūs, ir minkšti, ir šilti, tačiau kartu turi nemažai minusų. Jie netinka alergiškiems žmonėms, taip pat yra linkę elektrintis ir traukia dulkes.

Gamyboje taip pat naudojama medvilnė ir linas. Medvilniniai gaminiai nėra itin šilti, tačiau užtat neblogi vasarą. O lininiai tinka visus metus: vasarą su jais nėra karšta, o žiemą pakankamai šilta. Linas turi ir daug kitų teigiamų savybių: tai ekologiška, patvari ir orą praleidžianti medžiagą, puikiai tinkanti alergiškiems žmonėms.

Vis dėlto populiariausia medžiaga yra vilna. Pati paprasčiausia yra avių vilna, tačiau pagalvokite, ar norite natūralios, nedažytos vilnos, ar dažytos. Vilna be jokių chemikalų yra daug šiurkštesnė, vadinasi, ne tokia maloni, tačiau toks šiurkštumas irgi turi privalumų: gerina kraujotaką ir netgi gali padėti susidūrus su stuburo problemomis. Dažyta vilna šiuo aspektu ne tokia naudinga, bet ją maloniau liesti. Taip pat galima rinktis ne tik paprastų avių, bet merinosų, kupranugarių ar alpakų vilną, kuri yra plonesnė, švelnesnė ir minkštesnė, tačiau, žinoma, daug brangesnė.

Kiti pledo privalumai

Dažniausiai pledas yra naudojamas šilumai: juo gobiasi lauke berymantys, mamytės jais apkloja vaikelius, o šaltuose namuose į juos labai patogu susisupti. Tačiau pledai gali būti naudojami ne tik tam. Pavyzdžiui, galima naudoti kaip lovatieses. Lovatiesės apsaugo patalynę nuo dulkių kaupimosi ir blukimo, be to, uždengta lova atrodo daug tvarkingiau. Pledai gali atlikti lygiai tą pačią funkciją. Jie taip pat gali tarnauti kaip interjero detalė: ryškesni gali kambarį pagyvinti, subtilesni ir natūralesni – kurti tam tikrą stiliaus įvaizdį. Įdomu derinti prie kambario dizaino (tarkime, atsižvelgti į sienų spalvą, baldus ar į tam tikras interjero detales, tokias kaip pagalvės).

Rinkdamiesi įvertinkite kainą ir savybes. Norint tiesiog šilto audeklo, į kurį būtų malonu susisupti, galbūt tiktų švelnesnė vilna. Vaikams labiau tiktų natūralesnės, o ne sintetinės, medžiagos. Jeigu pledas atliks lovatiesės funkciją, jo raštai ir spalvos greičiausiai bus svarbesni už pačią medžiagą. Norint naudotis ir žiemą, ir vasarą, vertėtų rinktis ne vilnonį, o lininį ar net medvilninį. Svarbu atsižvelgti ir į kainos ir kokybės santykį: natūralesni audiniai kainuoja daug daugiau, bet jų aukštesnė kokybė ir tarnauti jie gali daug ilgiau. Tai aktualu, nes nauda atsiskleidžia ne tik šaltuoju metų laiku, bet ir pavasarį, rudenį, vasarą… Apibūdinimas „nepamainomas“ čia visiškai tinka.