Pagal paskirtį traktoriai skirstomi į pramonės ir žemės ūkio. Pramonės traktorius yra didelės masės, turi galingą variklį, naudojami sunkiems žemės darbams (statybos, melioracijos, kelių tiesimo), miško ruošos ir kitiems darbams.

Žemės ūkio traktoriai būna bendrieji, universalieji ir specialieji. Bendrieji traktoriai naudojami dirvai įdirbti, sėjos ir derliaus nuėmimo darbams. Jie yra didelės (55–370 kW) galios ir turi mažą (250–400 mm) prošvaisą.

Universalieji traktoriai naudojami kaupiamųjų augalų tarpueiliams įdirbti ir šių augalų sėjai, priežiūrai, derliui nuimti. Turi mažesnės galios (15–80 kW) variklį, didesnę prošvaisą (650 mm), siaurus ratus, reguliuojamą tarpuvėžį.

Specialieji traktoriai pritaikyti dirbti ypatingomis sąlygomis (kalnų traktoriai gali dirbti didelio nuolydžio šlaituose, sodo traktoriai būna žemi, vynuogynų – siauri, daržų ir vilnamedžių – aukšti, pelkių traktoriai turi didelį vikšrų atraminį paviršių).

Gaminami ir labai maži traktoriai (rankinis traktorius turi 2 ratus, valdo paskui einantis žmogus). Prie jų kabinamos nedidelės žemės ūkio mašinos.

Pagal konstrukciją traktoriai būna rėminiai, pusiau rėminiai, berėmiai, pagal važiuoklės tipą – ratiniai ir vikšriniai. Gaminami traktoriai su guminiais vikšrais. Rusijoje ir kitose Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse skirstomi į klases pagal didžiausią naudotiną traukos jėgą.

Traktoriaus dalys yra variklis, transmisija, važiuoklė, generatorius, valdymo mechanizmai, darbiniai ir papildomieji įrenginiai. Dažniausiai naudojamas 4 taktų dyzelinis variklis.

Sukamąjį judesį iš variklio ratams ar vikšrams ir darbiniam velenui perduoda transmisija, kurią sudaro sankaba, pavarų dėžė, užpakalinis ir priekinis varantieji tiltai ir tarpiniai jungikliai. Dažniausiai nauojama sausoji frikcinė sankaba. Pavarų dėžės ir užpakalinio tilto mechanizmai didina variklio sukimo momentą ir perduoda jį ratams ar žvaigždutėms.

Važiuoklė sujungia visus traktoriaus agregatus ir ratų sukamąjį judesį paverčia traktoriaus slenkamuoju judesiu. Važiuoklę sudaro liemuo, ratai ir pakaba.

Valdymo mechanizmus sudaro vairavimo ir stabdžių sistemos, pedalai ir svirtys, kuriais traktorininkas paleidžia ir sustabdo variklį, valdo traktorių bei žemės ūkio mašinų darbą.

Darbiniai įrenginiai yra prikabinimo įtaisas (prikabintuvas), pakabas su hidrauline sistema, darbinis velenas (kartais ir pavaros skriemulys).

Papildomieji įrenginiai yra kabina, sėdynės, variklio ir kitų dalių aptvarai, apmušalai, oro kondicionierius, apšvietimo, signalizacijos ir kiti įrenginiai. Šiuolaikinių traktorių automatiškai reguliuojamos sėdynės su pneumatine pakaba ir amortizatoriais. Tai pat naujuose modeliuose įrengiti specialūs LED žibintai traktoriams.